Go to content
BDRO Header


Dental and dental hygiene award recipients

This list, taken from the commencement program, should offer a closer look

 

Dental Hygiene Class of 2012


First Scholastic Honors Gold Medal Winner

Shelley Deanne Burleson

Second Scholastic Honors

Haley Jordan Hays

Third Scholastic Honors

Jennifer Rose Otto

 

Cumulative Dean’s Honor List

Shelley Deanne Burleson         

Haley Jordan Hays

Jennifer Rose Otto  

Nessa Abraham Pathiyil

Brooke Ashley Westback 

 

SHELLY MARIE ESPAY

The Preventive Dentistry Award 

 

HALEY JORDAN HAYS

The Outstanding Patient Management Award

Baylor College of Dentistry Alumni Association Dental Hygiene Student Award 

 

JENNIFER LANESE LAWRENCE KERSHEN

The Phillip Earle Williams Award 

 

PAIGE ELIZABETH MCDANIEL

Academy of Dentistry for Persons with Disabilities Award 

 

NESSA ABRAHAM PATHIYIL

The Sigma Phi Alpha Dental Hygiene Research Award

NEEMA ABRAHAM PLACHERIL

The Sigma Phi Alpha Dental Hygiene Research Award 

 

BROOKE ASHLEY WESTBACK

Community Dentistry and Dental Public Health Award

Dental Hygiene Student Total Achievement Award

The George B. Clendenin Award

Geriatric Patient Care Award

 

MERIDETH KATE WHEELER

Academy of Dentistry for Persons with Disabilities Award

 

Elected to honorary society Sigma Phi Alpha

Shelley Deanne Burleson

Haley Jordan Hays

Nessa Abraham Pathiyil

 

 

 


 


Dental Class of 2012

First Scholastic Honors Gold Medal Winner and Alpha Omega Award

Kenner Gene Misner

Second Scholastic Honors

Patrick Ryan Whittington

Third Scholastic Honors

Kelly Martinez Owen

Fourth Scholastic Honors

John Howard Upton III

 

Cumulative Dean’s Honor List

AnneMarie Johnson Baker

Stephenie Sharp Browning

Joshua Austin de Graffenried      

Justin Paul Farmer

Caytlyn Creta Foy  

Michael Anthony Goodwin      

Diego Ernesto Hurtado   

Meghan Elizabeth Kilkelly   

Kenner Gene Misner   

Allen Wayne Mortimer 

Kelly Martinez Owen    

Mark Thomas Padilla      

Edward Alonzo Palos

Sarah Nicole Percy 

Radina Gwinn Petkova

Howard Boyd Price II

                                 Garret Spencer Stigall                                  

John Howard Upton III

Patrick Ryan Whittington

 

ANNEMARIE JOHNSON BAKER

Bernhard Gottlieb Memorial Award in Oral Pathology

 

MITRA FATIMA BOLOURI

Southwest Prosthodontic Society Award

 

CANDACE CHERI BROWN

American Association of Public Health Dentistry Award

 

STEPHENIE SHARP BROWNING

Pierre Fauchard Academy Award

The American Academy of Oral & Maxillofacial Radiology Award

 

MEREDITH PAIGE BROWNLEE

The American Academy of Pediatric Dentistry Award

 

RODERICK JAMES CASTELLS

American Student Dental Association Award of Excellence

 

JOSHUA AUSTIN DE GRAFFENRIED

Texas Dental Association Outstanding Senior Dental Student Award

 

TEDDY PAUL DYER, JR.

Quintessence Award for Clinical Achievement in Periodontics

 

JUSTIN PAUL FARMER

General Dentistry Program Award

 

CAYTLYN CRETA FOY

General Dentistry Program Award

 

MICHAEL ANTHONY GOODWIN

The Merritt-Parks Award in Periodontology

 

DIEGO ERNESTO HURTADO

The American Academy of Craniofacial Pain Award

Baylor College of Dentistry Alumni Association Dental Student Award

 

ARTHUR JAMES JOHNSON II

Quintessence Award for Clinical Achievement in Restorative Dentistry

 

DANIEL ONYANGO JUMA

The American Academy of Periodontology Award

 

MEGHAN ELIZABETH KILKELLY

The American Equilibration Society Award

 

CONSTANTINA ARTEMIS LALANGAS

The Eleanor J. Bushee Senior Student Award

 

JENNIFER SIAO-SA LEE

Dallas Section of the American Association for Dental Research Award

Quintessence Award for Research Achievement

International College of Dentists Student Leadership Award

 

MARIA GUADALUPE LIÑAN

The American Academy of Implant Dentistry Award

 

JAYME MARTINEZ ROJAS

General Dentistry Program Award

 

P JAY MERRELL

The International Congress of Oral Implantologists Award

The Rudolph Hanau Prosthodontic Award

 

MEGAN ELISA MILLER

The Warren Parker Community Dentistry Award

The Academy of Dentistry International Student Servant Leadership Award

 

KENNER GENE MISNER

Southwest Academy of Restorative Dentistry Award

 

ALLEN WAYNE MORTIMER

General Dentistry Program Award

 

BRAD JUSTIN MOSELEY

The American Association of Endodontists Award

 

KELLY MARTINEZ OWEN

The American Academy of Oral Medicine Award

The American Association of Orthodontists Award

George Barnes Preventive Dentistry Award

American Association of Oral Biologists Award

 

EDWARD ALONZO PALOS

The Horace R. Beachum Award in Denture Prosthesis

Academy of Osseointegration Implant Dentistry Award

 

MANSHI HARSHADKUMAR PATEL

The Academy of Operative Dentistry Award

 

SARAH NICOLE PERCY

General Dentistry Program Award

 

RADINA GWINN PETKOVA

American Academy of Oral & Maxillofacial Pathology Award

 

HOWARD BOYD PRICE II

American Dental Society of Anesthesiology Horace Wells Award

 

TRAVIS BRIAN ROTTMAN

American Academy of Esthetic Dentistry Award

 

GARRETT SPENCER STIGALL

American Association of Oral & Maxillofacial Surgeons Award

American Academy of Orofacial Pain Award

American Association of Oral & Maxillofacial Surgeons Dental Implant Award

Dr. D. Lamar Byrd Oral & Maxillofacial Surgery Award

 

JOHN HOWARD UPTON III

Southwest Society of Oral & Maxillofacial Surgeons Award

 

AMATEY WENSEL

General Dentistry Program Award

 

SHANE WESTON WHISENANT

The American College of Dentists Award

 

Elected to honorary society Omicron Kappa Upsilon

Joshua Austin de Graffenried

Justin Paul Farmer    

Diego Ernesto Hurtado 

Meghan Elizabeth Kilkelly

Jennifer Siao-Sa Lee

Kenner Gene Misner   

Kelly Martinez Owen      

Mark Thomas Padilla   

Edward Alonzo Palos

Sarah Nicole Percy

Radina Gwinn Petkova

John Howard Upton III